Jak wybrać buty na tańce?

Na zajęcia wystarczą wygodne buty z miękką podeszwą.

Buty taneczne warto kupić, jeśli nasza przygoda z tańcem ma potrwać dłużej niż kilka miesięcy. Na grupach tańca dla początkujących nie będą potrzebne.
Buty do tańca niewiele ważą i są zrobione z satyny, zamszu bądź skóry. Płaskie buty dla pań i panów mają zazwyczaj obcasy o wysokości 2,5 – 3 cm, buty na wysokim obcasie mają 5 – 7,5 cm. Przeciętna cena butów tanecznych to ok. 250 zł. Buty importowane kosztują mniej więcej dwa razy tyle, co te wykonane w Polsce.
Buty do tańca należy wybrać, tak aby były wygodne, dawały nam podporę, chroniły stopę i dawały komfort ruchu na parkiecie. Niektóre buty do tańca są słabo zrobione, więc należy zwracać uwagę na ostre krańce oraz szwy wewnątrz buta, które mogą obetrzeć stopę.

Buty do tańców latynoskich mają zazwyczaj wyższe i węższe obcasy oraz cieńszą, miększą i bardziej giętką podeszwę niż te do Standardu.

Jakość buta zależy głównie do jego podeszwy. Nowe lub dobrze wyszczotkowane podeszwy zamszowe dają właściwy poślizg na drewnianym parkiecie do tańca. Buty z podeszwami z gładkiej skóry są bardziej śliskie i znajdują się w tańszych butach.
Buty do tańca wybieramy w naszym rozmiarze, absolutnie nie mogą być ani za duże, ani za małe. But musi jednak ściśle przylegać do stopy. Panie powinny pamiętać, że skoro większość kroków wykonywanych jest "od podeszwy", ciężar ciała opiera się o łuk buta, więc ważne jest, aby ta część była jak najbardziej wygodną podporą dla stopy. Zazwyczaj w butach do tańców latynoamerykańskich ta część buta jest zrobiona z paseczków. Jeśli mamy wrażliwą stopę, lepiej jest wybrać but, w którym te paseczki albo są bardzo gęsto ułożone wobec siebie, albo łuk jest wykonany z jednego kawałka materiału. Dla osób z wyższym podbiciem szczególnie polecany jest dodatkowy pasek na łuk stopy łączący część nad palcami z częścią wokół kostki.

Buty do tańców standardowych dla Pań są bardziej zabudowane. Zwracajmy uwagę, aby były jak najbardziej wygodne i jak najlepiej dopasowane do naszego naturalnego kształtu stopy.

Warto jest przy okazji zakupić plastikowe ochronki do damskich butów tanecznych na obcasy. Obcas bez osłonki może zrobić dużą krzywdę partnerowi, a przy okazji but z osłonką posłuży nam nieco dłużej. Dodatkowo dobrze jest kupić szczotkę do podeszwy buta, aby utrzymywać właściwy poślizg zamszu.